Server 2019 üzerinde ADC Server Kurulumu

ADC Kurulumu

İkinci veya daha fazla domain controller sunucusuna neden ihtiyaç vardır ? Mevcut Domain Controller (DC) de yükü dengelemek veya yedeklilik (HA) sağlamak için kurmamız gerekebilir.

Mevcut domain yapınıza ek domain controller ekleyebilirsiniz. Sıfırdan dc kurulumunu buradaki makalemizde incelemiştik. Yine bu yapımıza ikinci bir dc kurulumunu aşağıdaki gibi kurup yapılandıracağız.

Kuruluma başlamadan önce Additional DC olarak yapılandıracağımız sunucuya statik ip adresini verelim. DNS ip adresi olarak; DNS kurulu olan ortamdaki mevcut Domain Controller ip adresini tanımlayalım. DNS server ınız farklı sunucuda ise onun ip adresini tanımlayalım. Sonrasında bu sunucuyu domain yapısına dahil edelim ve domain hesabımızla sunucuya giriş (login) yapalım.

Yeni sunucuda Server Manager üzerinden Add Roles and Features ‘ı çalıştırarak Active Directory Domain Services role ‘ünü işaretleyerek kurulumu başlatalım.

Next ile ilerleyerek role kurulumunu tamamlayalım. Sonrasında Promote this server to a domain controller tıklayarak yapılandıralım.

Adc sunucu kurulumu yapacağımız için Add a domain controller to an existing domain ‘i işaretleyerek domain adımızı kontrol ederek Next ile devam edelim.

Diğer DC sunucumuzda olduğu gibi gelen varsayılan ayarlarda ADC sunucumuzda da DNS ve Global Catalog olacaktır. Ek olarak Read only domain controller (RODC) seçersek sadece okunabilir olacak yani yeni kullanıcı, computer hesabı oluşturma vb. gibi AD işlemlerimizi yine mevcut domain controller sunucusu üzerinden yapmamız gerekecektir. Bu sunucu sadece ilk kurulan sunucumuz ile replikasyon yapacaktır.

Site name varsayılanda kalacak, şifremizi unutmayalım geri yükleme için ileri ki zamanlarda ihtiyaç olacaktır.

Next ile devam ediyoruz.

IFM uzak lokasyonlardaki additional domain controller sunucu kurmak için gelen olan bir özelliktir. Bunu seçersek şimdi yapacağımız üzere mevcut sunucudan replikasyon yapmak yerine başka zamanda aldığımız yedeği media dan restore ederek (geri yükleme) kurulum yapmak için kullanılmaktadır.

Replikasyon için server01.mustafasolmaz.intra ‘ı seçiyoruz yani sizin de mevcut dc sunucunuz seçilmelidir.

Next ile devam edelim. Veri tabanı, log ve sysvol dosyalarının dizinleri göstereceğiz. Daha önce kurulumda varsayılan ayarda bırakmıştık. Yine bu dizinlerde değişiklik yapmadan devam edelim.

Burada SYSVOL; domain controller ların kendi aralarında replikasyonlarını yaptığı ve kullanıcı login olurken kullanıcılara uygulanacak Group Policy Object leri çektiği dizindir.

Kurulum öncesi uygulanacak ayarların özetini aşağıda görüyoruz. Bu ayarların yeni Additional Domain Controller sunucusu yapılandırmak için View Script ile Powershell kodunu alabiliriz.

Kurulum öncesi ön gereksinimlerimizi kontrol etmiş ve uyarılar dışında kuruluma bir engel olmadığını aşağıda görüyoruz. Install ile devam ediyoruz.

Kurulum tamamlandığında sunucu yeniden başlatılacaktır. Close diyelim.

Additional Domain Controller kurulumu tamamlandı. Çalıştır ‘a DSA.msc yazalım ve Active Directory yönetim panelini açalım.

Göreceğiniz üzere mevcut domain controller üzerindeki tüm ayarlar bu sunucuda da görünecektir.

Domain adımızı sağ tıklayıp Change Directory Server diyerek domain controller arasında geçiş yapabiliriz. Görüldüğü üzere yeni kurulumunu yaptığımız sunucu server02.mustafasolmaz.intra ‘nın DC listesinde aktif olduğunu görebiliyoruz.

Kurulum tamamlanmıştır.

Diğer makaleler için kategoriyi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

EnglishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: