Microsoft IIS 10 Kurulumu (Resimli Anlatım)

Özet

Microsoft firmasının istemci ve sunucu işletim sistemlerinde role olarak gelen alt bir uygulamadır. Web sitesi veya uygulaması yayınlamak için geliştirilmiş bir web hizmetidir.

Windows Server 2019 ile gelen son versiyonunun kurulumunu yapalım.

Kurulum

Microsoft IIS web server kurulumu için; Server Manager ‘dan “Add Roles and Features” diyerek wizard üzerinden Next ile devam ediyoruz.

IIS rol kurulumu yapacağım için ayar değiştirmeden Next ile devam ediyoruz.

Bu sunucu üzerine kurulum yapacağımız için Next diyerek devam ediyoruz.

Web Server (IIS) rolünü işaretliyoruz ve gelen küçük popup ekranında bu role ile Management Tools’ u da yüklemek isteyip istemediğimizi soracak “Add Features” diyerek IIS yönetim arayüzünü de kuruluma dahil ediyoruz.

Yukarıdaki ekranda Next diyerek aynı ayarlar ile devam ediyoruz.

Bu ekranda kurulacak IIS bileşenlerini seçiyoruz. Biz default kurulum yapacağız yani aynı ayarlar ile kuruluma devam edeceğiz ancak ek olarak .Net web uygulaması da çalıştırmak için “Application Development” kategorisi altından uygulamamız için gereken ASP.NET 4.6 bileşenini de işaretliyoruz ve yine gelen pop-up ekranında Add Features diyerek Next ile kuruluma devam ediyoruz.

Son olarak yukarıdaki ekranda role kurulumu sonrasında Restart yani sunucuyu yeniden başlatmak gerekiyor ise Başlat diyerek (işaretleyerek) Install diyelim.

Kurulumu bittikten sonra Close diyerek tamamlayabiliriz.

Ek bilgi: Bu kurulum ayarlarını başka sunucuya da kolayca aktarmak için ya da bu sunucuya daha sonra ihtiyaç durumunda tekrar kurabilmek için “export configuration settings” ile dışarı alabilirsiniz, iis kurulum ayarlarının yedeği olarak düşünebilirsiniz.

ve kurulum sonrası Run ‘a (çalıştır) > inetmgr yazarak IIS Web Sunucusu yönetim arayüzüne erişiyoruz.

IIS ile ilgili diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz..

Bir Cevap Yazın

EnglishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: