IIS ‘de Web Sitesi Kurulumu ve Yayınlama (Detaylı)

IIS Site Kurulumu

“www.mustafasolmaz.com” dns adı ile 80 portundan yayın yapan bir web sitesi oluşturup, yayına alacağız. Aynı zamanda site içeriği olarak hem statik olan .html uzantılı sayfa hem de dinamik .aspx uzantılı sayfa oluşturarak (Video Eğitiminde) web sitesini yayına açıp görüntüleyeceğiz.

Kurulum Adımları

  1. Çalıştır ‘a Inetmgr komutunu yazarak ile iis yönetim panelini açıyoruz.
  2. C:\inetpub\wwwroot\ iis varsayılan mustafasolmaz.com
  3. Sol taraftaki menüden Sites ‘a sağ tıklayarak “Add Web Site” ‘a diyelim.
  4. Alanları aşağıda eklenen resimdeki gibi dolduralım.
  5. Ok diyerek site ‘ımızı oluşturalım.

Site tanımları hakkında detaylı açıklamalar

Site name: Web Sitenizin iis yönetim konsolunda görünen ismi

Application pool: Web sitenizin kullandığı uygulama havuzu, site ismi ile aynı olabilir, daha önceden oluşturduğunuz application pool varsa onu da listeden seçebilirsiniz.

Physical path: Web sitenizin dosya ve klasör lerinin bulunduğu dizindir. Yayınlayacağınız örneğin index.html dosyasını buraya koyuyoruz.

Connect as..: Web siteniz default olarak Application Pool Identity ile çalışır eğer farklı kullanıcı ile çalıştırmak gerekiyorsa o kullanıcının tanımlandığı alandır.

Test Settings..: Tanımladığınız ayarların doğruluğunu kontrol eder. Örneğin, yetki sorunu olup olmadığını detay olarak da iis için verdiğiniz dizine IUSR kullanıcısının yetkisi olmadığını kontrol eder.

Binding kısmı özetle web sitenizin hangi ip adresi ile yayın yapacağını, hangi domain adı ile yayın yapacağını, hangi port numarasından yayın yapacağının belirlendiği alandır.

Type: Protokol varsayılanda http ‘dir. Eğer ssl/tls yayın yapacaksanız https ‘i seçebilirsiniz sonrasında https için sertifikanızı yüklemeniz gerekecektir.

IP address: Sunucunuzun birden fazla ip adresi olabilir, bu ne demek açıklayalım. Örneğin 100 adet web siteniz var hepsine ayrı ip tanımlayarak DNS kayıtlarını yapabilirsiniz. All Unassigned olarak da bırakabilirsiniz ama birden fazla web site yayınlayacaksanız “Host name” kısmına domain yazmak zorundasınız ya da farklı port vermek zorundasınız.

Port: Varsayılan ayarda bırakıyoruz eğer farklı port verecekseniz, siteadi:portnosu şeklinde çağırmanız gerekir. Unutmayalım.

Host name: Web sitemizin DNS kaydı yani çağıracağımız domain adı nın tanımlandığı alandır. Örneğin, www.mustafasolmaz.com

iis-site-kurulumu-mustafasolmaz.com

Site kurulumunu tamamladıktan sonra web sitenizi çağıracağınız domain için DNS kaydının oluşturulması gerekir eğer kendi test sunucunuzda veya bilgisayarınız da deniyorsanız aşağıdaki gibi hosts dosyasına yazarak web sitenizi browser ‘dan çağırabilirsiniz.

C:\Windows\System32\drivers\etc dizinine giderek hosts dosyasını notepad ile yönetici modunda açalım. Sunucu veya bilgisayar ip adresinin boşluk web site domain adı şeklinde olmalıdır.

Microsoft IIS Web Server ‘da web sitesi kurulumu tamamlanmıştır.

IIS ile ilgili diğer makaleler için kategoriyi takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

EnglishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: