IIS Recycle Nedir ? (Detaylı Anlatım)

Genel Bilgi

IIS 6 versiyonu ile application pool mimarisi gelmiştir. Bu özellik ile IIS ‘deki uygulamalar izole edilebilir hale gelmiştir, o uygulamanın application pool ayarı ile sadece o uygulamaya özel ayar yapılabilir diyebiliriz.

Application pool, o uygulamanın ayarlarını içerir yani örnek vermek gerekirse IIS üzerinde çalışan “www.mustafasolmaz.com” web sitesine ait mustafasolmaz application pool ‘unda yapacağımız bir ayar sadece www.mustafasolmaz.com web sitesini etkiler, IIS ‘de diğer uygulamalarımızın ayrı application pool ‘a bağlı ise onlar etkilenmeyecektir. Bu şekilde IIS ‘de birden fazla uygulama barındırıyorsanız herhangi biri sorun anında diğer servisleriniz etkilenmeyecektir.

IIS ‘i Recycle etmek, Recycle işleminin uygulamaya etkisi nedir?

IIS web sunucuları teknolojisinde bir web sitesine/servise ait; task manager da çalışan worker process ve iis de onun ayarlarını ve nasıl çalışacağını tanımladığımız application pool ‘u vardır.

Application pool’u recycle etmek nedir? , basit olarak tanımlarsak uygulamaya bakım yapmak anlamına gelmektedir yani application pool ‘un üzerine gelip “recycle” dediğimizde o uygulama yeniden başlar ve yine application pool tanımında varsayılan olarak gelen ayar olan “yeniden başlama süresi” adında ayar vardır. Bu ayar 90 sn ‘dir. Bu ayarın direkt olarak recycle işlemi ile olan ilişkisini aşağıda açıklayalım.

Uygulamayı “recycle” yaptığımızda 90 sn. kadar yeni worker process ‘in yeniden başlama süresi vardır. Normalde bu işlem, uygulamada kesintiye sebebiyet vermez ancak uygulamanız içinde kullanıcının herhangi bir işlemi 90 sn den fazla sürüyor ise işte o zaman uygulamanız kesintiye uğrar. Eğer bu süre altında ise recycle ettiğinizde, yeni worker process oluşturulana kadar eski worker process (w3wp.exe) çalışmaya devam eder.

Bu sebeple bu süre altında kesinti yaşamazsınız ancak unutulmamalıdır ki kurumsal ortamlarda veya production ortamlarda uygulamaya istek gelmediği teyit edilip sonrasında recycle edilmesi önerilir.

iisreset
iisreset /restart

IIS ile ilgili diğer konuları buradan inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

EnglishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: