Internet Information Services (IIS) Nedir ?

Internet Information Services (IIS) nedir?

IIS Tanımı

IIS, web servis veya web tabanlı uygulamaları dış dünyaya yayınlamak için kullanılan Microsoft firmasının bir sunucu yazılımıdır. Windows işletim sistemi istemci ve sunucularında kullanılan bir teknollojidir.

Piyasaya ilk olarak Windows NT 3.51 işletim sistemi üzerinde ek sunucu yazılımı olarak çıkmıştır. Asp, Html, Php uzantılı web sayfalarının yanı sıra Asp.Net ile geliştirilen web servislerinin de yayınlanması için; hem statik hem de dinamik web servis ve uygulamalarını yayınlamak için kullanılan platformdur. Şu anda kullanılan güncel sürüm IIS 10 ‘dur.

IIS Default Site (kurulum sonrası ekranı: Default Site: http://localhost)

HTTP,HTTPS,FTP ve FTPs protokollerini kullanır. Gelen istekler HTTP.sys protokolü (dinleyici protokol) üzerinden IIS ‘e aktarılarak cevaplanır. Her uygulama veya servis için application pool oluşturulabilir. Application Pool ‘ nedir özetlersek, belirli bir servisin ayarlarının bulunduğu ve bu ayarları ihtiyaç halinde değiştirdiğimiz bir ayar modülü olarak düşünebilirsiniz.

IIS 6 versiyonu ile gelen Application Pool ‘un amacı IIS ‘de farklı ayarlar ile çalışan web servis ve uygulamaları kendi içinde izole ederek hem güvenlik anlamında hem de sorun anında birbirlerini etkilememesidir. Her web sitesi ve onun altında oluşturulan her alt applicationları için gerekli ise ayrı application pool tanımlanabilir.

IIS’ in 2 adet servisi bulunmaktadır. Bunlardan biri WWW servisi (World Wide Web Publishing Service) diğeri ise; WAS servisi (Windows Process Activation Service) ‘dir. Görev yöneticisine bakıldığında ise her çalışan web sitesine veya uygulamaya ait w3wp.exe adında process’i bulunur.

IIS Yönetim Arayüzü (Inetmgr.exe)

IIS ‘in bir yönetim arayüzü bulunmaktadır, IIS yüklü bir istemci veya sunucuda çalıştır ekranına inetmgr yazarak yönetim konsoluna erişilebilir.

mustafasolmaz.com

Bir Cevap Yazın

EnglishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: