Docker (Container) Nedir ?

Docker, Linux kernel’a eklenmiş Linux Containers (LXC) üzerine kurulmuş bir altyapı teknolojisidir. Linux Containers, Linux işletim sistemi içerisinde birbirlerinden izole edilerek çalışan konteynerlar sağlar.

Docker’ı, konteyner adı verilen teknolojinin üzerinde yazılım paketlerini çalıştırabileceğimiz geleceğin teknolojisi olarak da tanımlayabiliriz.

Docker, işletim sistemi seviyesinde sanallaştırma olanağı sağlayan altyapıdır. Uygulama ile işletim sistemi arasında konumlandırılmış diyebiliriz. Şu anda en popüler ve yaygın olarak kullanılan bir konteynerlaştırma platformudur.

20 Mart 2013 ‘te piyasaya sürülmüştür. Go programlama dili ile yazılmıştır.

Docker, sanal makinelere kıyasla daha dinamiktir, optimize çalışır, cpu ve memory kullanımı boşa harcanmaz daha efektif kullanır.

docker.com

Yazılımcıların da en büyük sorunlarından biri olan kodlarını üretim ortamlarına taşınmasını kolaylaştırması için de büyük kolaylık sağlamaktadır. Yeni versiyon kodlarını yeni konteyner açarak yayına alabilmektedirler. Klasik sorunları olan, kendi makinemde sorunsuz çalışıyor ancak production ortamında sorun yaşıyorum gibi durumlar da bu teknoloji ile artık söz konusu olmamaktadır.

Docker kurulumu ve docker ile ilgili diğer konulara buradan erişebilirsiniz..

Bir Cevap Yazın

EnglishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: