Ansible Nedir ? Ansible Tower ve Özellikleri

Ansible Nedir?

Ansible, açık kaynak kodlu ücretsiz otomasyon aracıdır. BT süreçlerinin otomasyon işleri için kullanılmaktadır. Arka planda python diline ihtiyaç duyar. En önemli özelliklerinden biri ajansız çalışma özelliğine sahip olmasıdır.

Powershell ve linux sunucularda ssh üzerinden bağlantı kurar. Ssh ile bağlanılabilen tüm sistemler için operasyonel işleri otomatize etmek mümkündür. Sadece işletim sistemleri için değil network ve güvenlik konularındaki operasyonel işler için de bu araç kullanılabilir.

Ansible Tower ise, Redhat tarafından geliştirilmiş ve kurumsal desteği ile kullanıma sunulan yine açık kaynak kodlu otomasyon aracı olarak tanımlayabiliriz.

Önemli özelliklerinden biri ansible ‘da olmayan bir arayüzden (GUI) yönetilmesidir. Detaylı loglama mekanizması, LDAP entegrasyonu, restAPI desteği, rol bazlı yetkilendirme gibi önemli özellikler ile sunulmaktadır.

GUI ‘de yer alan job monitör ekranı ile gerçek zamanlı olarak çalışan job ları takip edebilirsiniz. Ansible Tower; farklı ekiplere farklı yetkiler tanımlayarak kendi playbook larını çalıştırma imkanı da sunuyor. Özellikle yazılım geliştirme sonrası uygulama yaygınlaştırma işlemleri için CI/CD süreçlerinin otomasyonunda da popüler olarak kullanılmaktadır.

Kurulum adımlarını buradan inceleyebilirsiniz..

Bir Cevap Yazın

EnglishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: