Ansible ile Apache Server Kurulumu

Apache Server Kurulumu

Bilindiği üzere Ansible ile ilgili dosyalar kurulum sonrasında /etc/ansible dizini altında geliyor. Yöneteceğimiz sunucuları bu dizin altındaki host dosyasında tanımlıyoruz. Buna ek olarak Ansible ile ilgili genel ayarların bulunduğu ansible.conf dosyası da mevcuttur. Ayarlarımızı buradan yaptığımızı tekrar hatırlatalım.

Önceki makalelerimizde Ansible özellikleri ve Ansible ‘ın linux sunucu üzerinde nasıl kurulacağına dair incelemelerimizi yapmıştık.

Şimdi, Ansible ile nasıl otomasyon yapacağız bir örnek yapalım. Birlikte, client makinemiz olan Linux Centos sunucumuza uzaktan Apache Web Server (httpd) kurulumunu yapalım.

Benim 2 adet sunucum var, işletim sistemi Centos 7.6. Bunlardan birisi Ansible ‘ın kurulu olduğu yönetim sunucusu diğeri ise, otomasyon işlerini ve uzaktan içinde ansible komutlarının yer aldığı .yaml uzantılı dosyalarımı çalıştıracağım client işletim sistemidir.

Aşağıda da göreceğiniz üzere; yapılacak işe göre, istersek ansible ile komut çalıştırıp (“ansible all -m ping“) işlem yapabiliriz istersek de ansible playbook (“ansible-playbook playbook_adi“) yazarak yani daha kapsamlı bir otomasyon dosyası çalıştırabiliriz. Playbook nedir nasıl oluşturulur bir sonraki konuda detaylı değineceğiz.

Ansible Server Sunucu: ansible-server
Ansible Client Sunucu: ansible-client

Ansible ile otomasyon örneklerimize bakalım.

Uzak Sunucuya “Apache Web Server (Httpd)” Kurulumu

Aşağıdaki kodu httpd.yaml olarak dosyaya kayıt ettikten sonra ansible server sunucumuz üzerinde oluşturduğumuz yaml ‘ın dizinine giderek “ansible-playbook httpd.yaml” şeklinde komutumuzu çalıştıralım.

/etc/ansible/hosts dosyasında Apache kuracağım sunucuyu tanımladım.

[linux]
ansible-client

---
- name: httpd server kurulumu
 hosts: all
 tasks:
 - name: Apache Kur
  yum:
     name: httpd
     state: present
 - name: httpd run
  service:
     name: httpd
     state: started
 - name: httpd enable
  service:
     name: httpd
     enabled: yes

Kod içeriğindeki işlemler; httpd paket kurulumu başlatılıyor, servis start ediliyor ve sonrasında da servis enable ediliyor.

Evet, çıktıyı yukarıdaki resimde görebiliyorsunuz, işlemlerimiz başarılı bir şekilde başlayarak sonlanıyor.

Ansible ile ilgili diğer makalelere göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

EnglishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: