Active Directory Domain Services Kurulumu, Server 2019

Active Directory Nedir ?

Active Directory, Microsoft altyapılarında kullanılan bir dizin hizmetidir. Veri tabanı olarak çalışır. Bu veri tabanı, sunucu ve istemcilere bilgilerini yani kullanıcılar, bilgisayarlar, lokasyonlar ve printer cihazları gibi domaine üye ortamın tüm bilgilerini kayıt altında tutar.

Basit bir örnekle detaylandırmak gerekirse; çalıştığınız kurumda en az 100 kullanıcı ve onların bilgisayarları olduğunu varsayalım. BT Uzmanı olarak bu kullanıcıların hem hesaplarını hem de makinelerini yönetmek durumundasınız. Bu client (istemci) makinelere tek tek ayar yaparak yönetemeyiz. Hepsine aynı ayarı veya bazı gruplara örneğin satış ekibi personeline diğerlerinden farklı bir yetki ayarı vermeniz gerekecektir. Bu durumda ortamınıza bir domain controller sunucusu üzerinden Active Directory domain hizmetini ile makinelerinizi bu domaine dahil ederek tüm makinelere veya kullanıcı hesaplarına tek seferde aynı duvar kağıdını veya tüm bilgisayarların açılışında ortak alanı map etmek için script’in çalıştırılmasından; tek bir makineye veya kullanıcı hesabına herhangi bir programı yükleme izni verebilmeye kadar tüm bu etkinlikleri Active Directory group policy objectler (GPO) ile yönetebilirsiniz.

Bahsedilen tüm bu bilgilerin kaydı Active Directory de tutulur ve istemci makine bu bilgiler doğrultusunda otomatik olarak yönlendirilir.

Kurulum

Active Directory Domain Services rol kurulumunu Windows Server 2019 üzerinde yapalım. Yeni domain kurulumunu yapacağız. Domain Controller rolünü kuracağımız sunucunun ip adresini bilgilerini statik olarak aşağıdaki gibi ayarlıyoruz. Yeni domain kurulumu yapılandıracağımız ve farklı bir DNS (Domain Name System) sunucumuz olmadığı için DNS adresi olarak sunucunun kendi ip adresini veriyoruz.

mustafasolmaz.com_statik_ip

Server Manager üzerinde Add Roles and Features ‘a tıklayarak Next ile devam edelim.

Role-based or features-based installation ile Next diyerek devam edelim.

Aşağıdaki gibi kurulum yapılacak sunucumuz seçili bir şekilde Next ile devam ediyoruz.

Active Directory Domain Services ‘ı işaretledikten sonra otomatik gelen wizard üzerinde aşağıdaki gibi bu rol ‘e ait ek bileşenlerin kurulmasını Add Fearures ‘ı seçerek Next ile devam ediyoruz.

Next ile devam ediyoruz.

Kurulum yüklemesi yapıldıktan sonra sunucu ‘yu yeniden başlatma gerekli ise işaretliyoruz ve Install ‘a tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

Kurulum adımı tamamlandı Close diyerek çıktıktan sonra sunucumuz otomatik olarak yeniden başlayacaktır.

Sunucumuz açıldıktan sonra Server Manager üzerinden Promote the server to a domain controller ‘a tıklıyoruz.

Add a domain controller to an existing domain: Ortamda mevcut domain control varsa ek domain controller sunucusu kurmak için seçilir. Additional DC kurmak için seçilir.

Add a new domain to an existing forest: Mevcut yapıya yeni domain bir domain daha eklemek için seçilir.

Add a new forest: Ortamda hiç Domain yapısı yoksa bu seçenek seçilir. Yeni forest/domain kurulumu için bu seçenek seçilir.

Biz sıfırdan kurduğumuz için Add a new forest seçerek devam ediyoruz.

Root domain name ‘i girerek Next diyelim.

Next ile devam ediyoruz.

Netbios network ‘e bağlı sistemlerin birbiriyle haberleşmesi için kullanılan API’dır. Next ile devam ediyoruz.

Veri tabanı,log gibi önemli dosyaların tutulduğu varsayılan dizin bilgisidir. Varsayılan olarak bırakıyorum. Next ile devam edelim.

View script ile girdiğimiz ayarları ile başka bir sunucuya powershell ile kurulum yapmak istersek notepad teki scripti bir yere kayıt edebilirsiniz.

Next ile devam edelim.

Yapılandırma öncesi girdiğimiz ayarların özetidir, kontrol ettikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Ön gereksinimler kontrol edildi ve başarılı olarak görüyoruz. Install diyerek ilerliyoruz.

Çalıştır ‘a dsa.msc kısayolunu yazarak ile Active Directory Users and Computers yönetim ekranına ulaşıyoruz.

DNS sunucumuzun da yapılandırıldığını görüyoruz.

Kurulumlarımızı tamamlıyoruz.

Yorumlar 1

Bir Cevap Yazın

EnglishTurkish
%d blogcu bunu beğendi: